17.–19. května 2019, Univerzitní kino Scala

Ďáblova past
Host: Petr Gajdošík
Režie: František Vláčil
Rok: 1961

18.5. 14:00 Sál 87 min. a debata 50 Kč Koupit vstupenku


Baladický příběh se odehrává v oblasti Moravského krasu v první polovině 18. století. O krásné krajině kolovaly podivné zvěsti, ve kterých se objevoval ďábel. Mlynářská rodina Spálených odedávna zkoumala tajemství přírody, které vždy dokázala využít ku prospěchu svému i vesnického lidu. To se však nezamlouvalo regentovi a biskupovi, a tak spojili síly, aby nepohodlného mlynáře zničili.

František Vláčil (1924–1999) vystudoval obory dějiny umění a estetika na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. O film se zajímal již v průběhu studia, zpočátku jen jako o možnost přivýdělku při studiu, časem ale i jako o možnost seberealizace.

Z filmografie této legendy československého filmu jsme záměrně vybrali film, který je poněkud neprávem zastiňován jeho pozdějšími, mnohem známějšími opulentními historickými filmy, jako je Markéta Lazarová, Adelheid či Údolí včel. Právě Ďáblova past přitom byla filmem, který položil základ vnímání Vláčila jako „specialisty“ na historické filmy a zároveň byla dílem, které v tomto žánru otevřelo nové možnosti filmového vyjádření.

Film v kontextu ostatní Vláčilovy tvorby přijede představit Petr Gajdošík, autor oceňované rozsáhlé monografie o Vláčilově životě a díle, která vyšla na sklonku loňského roku, setkala se s velkým úspěchem a 30. dubna 2019 vychází její dotisk.

Ďáblovu past promítáme pěkně v nostalgickém módu, z 35mm pásů.

 

Koupit vstupenku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info