17.–19. května 2019, Univerzitní kino Scala

Haló, 100 let není málo – premiéra
Host: Marta Kovářová
Režie: Marta Kovářová
Rok: 2019

18.5. 16:00 Kavárna 18 min. a debata Zdarma Rezervovat místo


Haló, 100 let není málo je animovaný rýmovaný příběh, ve kterém jsou vylíčeny zásadní momenty života Tomáše Gariggua Masaryka od jeho narození až po okamžik, kdy byl zvolen prezidentem. Záměrně se nevěnuje „provařenému“ prezidentskému období, nýbrž jeho činům, které předcházely vzniku republiky a na kterých si může mládež všimnout, proč ho všichni tak „žerou“. V závěru filmu, na základě prezidentova vysloveného přání "podívat se na svět za 100 let", si autoři filmu dovolili Masaryka sejmout ze soklu a fiktivně jej postavit před skutečnosti, kterým by se asi dnes divil.

Scénář je postaven na skutečných výrocích TGM. Drsné a nemilosrdné výtvarné řešení autorům umožnilo rozhýbat historické fotografie z muzeí a vypointovat komentář až do krajností. A proč se text rýmuje? Protože rýmy jsou nakažlivé a díky nim si třeba i někdo něco zapamatuje. Navíc TGM se v jednom rozhovoru přiznal, že chtěl být v mládí básníkem…

Film přijde představit režisérka Marta Kovářová, která se kromě tvorby videí a výuky na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU věnuje též známé brněnské skupině Budoár staré dámy, kde je zpěvačkou. 

Rezervovat místo

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info