17.–19. května 2019, Univerzitní kino Scala

Slavnostní zahájení: Pocta Vladimíru Úlehlovi
Hosté: Julia Úlehla (Dálava), Musica Folklorica, Thomas Donaldson Sparling, Martin Úlehla, Martina Pavlicová, Petr Pavlinec

17.5. 20:00 Sál 60 minut 80 Kč Koupit vstupenku


Slavnostní zahájení filmového festivalu MUNIFESTO bude pojato jako komponovaný program věnovaný Vladimíru Úlehlovi.

Čeká nás moravský folklór v avantgardní interpretaci americké zpěvačky Julie Úlehly (Dálava) ve spojení s filmy jejího pradědečka Vladimíra Úlehly. Před a po akci vystoupí známá horňácká skupina Musica Folklorica.

Vladimír Úlehla (18881947)

Vědecký a kulturní fenomén prvních desetiletí existence Masarykovy univerzity. Profesor fyziologie rostlin, etnograf, filozof, ekolog, zakladatel folklórního festivalu ve Strážnici a průkopník vědeckého filmu. Tím vším byl Vladimír Úlehla. Jeho zrychlené filmové záběry růstu rostlin působily na tehdejší publikum jako zjevení. V oboru etnomuzikologie zase proslul jako sběratel folklórních písní, které Úlehla chápe jako živé organismy srovnatelné právě s říší rostlin. Film, rostliny a moravský folklór, ve své notně aktualizované formě, budou provázet též slavnostní večer věnovaný této velké postavě Masarykovy univerzity.

Julie Úlehla (1978)

Narodila se a žije v Americe, nemluví česky. Ale odnedávna česky zpívá. Studovala operní zpěv a avantgardní dramatické umění. Když se jí teprve před několika lety dostala do ruky pradědečkova sbírka folklórních písní, uchvátila ji jejich rozmanitost a začala se v umělecké i odborné rovině plně věnovat svým moravským kořenům. Výsledkem je její hudební projekt Dálava ­– progresivní postrocková interpretace moravských lidových písní, které Vladimír Úlehla před 100 lety sesbíral.  Na kytaru ji doprovází její životní partner Aram Bajakian, který spolupracoval např. s Lou Reedem. Na koncertech v Evropě i v Americe Julie nezapomíná zmiňovat svůj fascinující příběh napojení na odkaz svého pradědečka, vzdor časové i prostorové vzdálenosti. Vystoupení v rámci večera, jenž je při stém výročí Masarykovy univerzity věnován právě Úlehlovi, je tedy pro ni speciální osobní událostí.

Koncertní vystoupení Julie Úlehly v Univerzitním kině Scala doprovodí projekce Úlehlových filmů s rostlinnými a folklórními motivy (Pohyby rostlin z roku 1928 a Mizející svět z roku 1932, ve verzi sestřihané pro účely tohoto slavnostního večera).

Akce se koná v předvečer mezinárodního Dne fascinace rostlinami.

Před a po akci vystoupí známá horňácká skupina Musica Folklorica se zpěvákem Martinem Prachařem. Skupina pochází z Velké nad Veličkou, slavné horňácké obce, kde Vladimír Úlehla prováděl svůj etnografický výzkum a kde natočil svůj film Mizející svět.

Po koncertě zveme na ochutnávku vín sdružení Mladí vinaři a drobné občerstvení v duchu moderní moravské gastronomie.

Koupit vstupenku

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info